Race Coverage

RACE Coverage
Namib Race Blogs 2014

7
PostsNamib Race (2014) blog posts from Andreas Von der heide
21 February 2014 03:30 am (GMT+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
Hej alle,
Fuck… jeg har lige vaeret gennem det vildeste race I mit liv. Igaar loeb vi ca 90 km. kroppen er fantastisk stykke vaerktoej. Det handler om psyke og om at flytte graenser. Jeg flyttede mine igaar. Jeg har boet I orkenen I 6 dage og er I dybt underskud paa kalorier, men jeg gjorde det.
Dagen started kl8 og de foerste 21 km gik gennem de smukkeste canyons, men utrolig tknisk rute, hvor jeg fik det foerste lille vrid. Jeg ramte hurtig cp2 og derefter roeg vi I bjergene. Jeg havde ik I min vildeste fantasi at de vild smide os igennem saa strid en 90 km. de foerste 10 km opad var Ganske fornuftig. Der var ekstremt varmt og ingen vind saa det tog haardt. Efter de 10 kg med stigning, da ramte vi Turkish road ogsaa kendt som alpe duez. En mege haard tur mod toppen med flere kriser til foelge. Da jeg naa toppen vrider jeg anklen og den svulme op med det same. Jeg faar e pille indenbords og laegger en stoette. Hereafter faar jeg gode ben og saetter tempo. Jeg gaar fra nr 36 til 19 og faar smag paa mere. Lets go for top 10. Efter nedloebet paa ti km gaar det ign opad I 10. Fuck de bjergetaper. Min fod goer svineondt og har yderligere faaet tre store blodvabler, men jeghar ikke tid til laege hvis jeg skal naaa top ti. Maden er spist og jeg lever de sidste 4 timer paaa gels og elektrolytter.
Smerten gaar I et med kroppen og jeg loeber mit livs loeb. Jeg overhaler de naeste 7 og kan nu se 10 og 11. Jeg vil mere – jeg vil aede de andre og min krop lukket ned for smerten. De sidste ti km nakker jeg den tysker der ligger 11 o kan nu smag 10`eren. Jeg maa dog erkende at je ikke kan fange tieren og han slaar mig med 2 minutter. Min ankel er faerdig og jeg skal hele foelelsesregistret igennem inden jeg rammer maal efter en sindsyg dag I bjergene. 11 plads paa den laengste tur goer mig sgu stolt. Hver dag har jeg oebet staerkere og staerkere.
Imogen skal jeg gaa ca 6 km I maal paa anklen som ikke eksisterer mere. Mor tag et par krykker med I lufthavnen. Tak til alle jer derhar fulgt min rejse. Tak til aleksandar markovich for training og stoette. Tak til altan.dk for at bygge et stadion og lave dette samarbejde med mig. Jon, Ulik, og jer andre – TAK.
Impossible is nothing!
TIL HELE MIN FAMILIE – JERES STOETTE ER ALT HVAD JEG BEHOEVER.19 February 2014 01:44 am (GMT+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
Wauw hvor gaar dagene bare hurtigt. Der er to stages tilbage og jeg elsker (naesten) hvert et minut. Som dagene gaar bliver jeg bedre og bedre koerende, men problemet er dog, at mit konkurrencegen er paa sit hoejeste. Jeg ligge pt 33 eller 34, da jeg kom ind saa taet paa top 25 som muligt – nr. 26 oev.
Om morgenen vaagner jeg kl 05 og begynder at rigge mit udstyr, spise og saette haar – haha. Man faar ikke sovet saa meget da vi ligger meget taet, da det er koldt og folk snorker helt ekstremt. I morges startede vi ud med meget fast sand som gav mig mulighed for at faa loebet en del. Jeg snuppede de foerste 10 uden probs. Dog ska det siges a oemheden har sat sig, men der er ingen vej udenom. Efter de foerste ti gik de tellers bare op ad bakke. Ned I tempo og saa ellers bare game face paa. Oev hvor fik jeg en slem krise efter de neaste ti. Hereafter indhentede jeg mit franske team som endnu engang holdt mig igang hele vejen. De sidste 10 km var jeg staerkt koerende og pillede folk. Lige inden maal blv jeg overhaeldet af en japaner – pis.
Imorgen venter 90 km og her skal distancen staaes – hold kaeft hvr vil jeg gerne ind I top 25. Jeg kom for at gennemfoere, men nu vil jeg gere gore det til en top 25. Well well meget kn ske imorgen og det er en fucking lang dag. Jeg har gjort det foer og jeg goer det igen. Imorgen slutter min rejse, indn den staar paa hviledag og saa de sidste 6 km til petra.
Til dem der laeser dette – lad mine drenge fra les deux vide at jeg tsenker paa demo g jeg haaber de er super koerende. Jeg glaeder mi virkelig til at dem og jer andre. Imorgen kan jeg ikke komme online da jeg arbejder 12-13 tmerog ryger direkte I posen. I hoerer fra mig fredag.-
Hvis I mangler en altan saas ring till altan.dk – de har verdens bedste.
Comments: Total (5) comments
Elisabeth Eiberg
Posted On: 20 Feb 2014 02:05 pm
Elisabeth Eiberg
Posted On: 20 Feb 2014 09:45 am
Sarah Backer
Posted On: 20 Feb 2014 09:41 am
Josefine Maria Eiberg
Posted On: 20 Feb 2014 08:05 am
Louise Høgh
Posted On: 20 Feb 2014 05:07 am
18 February 2014 03:16 am (GMT+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
Hej alle,
What a fucking amazing day. Solen er saa brandende varm hernede at det braender. Jeg vaagnede imorges kl 06 og gjorde klar til dagen med en chili con carne. Det bliver virkelig koldt om natten hvilket er frustrerende I forhold til min restitution da jeg bruger alt for megt energy blot paa at hold kroppen varm. 3 dge er gaaet og jeg har forbraendt 19.500 kalorier, men kun indtaget 9000 max – hvilket kan maerkes.
Dagen I dag startede med tung sand som det har gjort alle dage. Fint tempo indtil jeg saa mine konkurrentern fra den foregaaende etape I horisontent. Satte tempo paa drengen og fangede dem kort indn cp2. Mine ben var I super tilstand saa jeg holdte godt pace frem til cp3. Her loeber jeg gennem en lille by og hilse paa de locale og faar billede med de smaa boern. Hereafter bliver jeg indhentet af et fransk team hvilket foerst pissede mig af men sidenhen viste sig virkelig godt. De satt godt tempo og jeg hang paa og fik tilnavne francois – efter de hvde hoert mit franske. Jeg kom I maal som nr, 30 hvilket jeg er stolt af. Jeg tog en af jaegersoldaterne som vi har fra dk.
Mine stick er givet til den anden jaegerdreng som har problemer med knaaet, saa mor – jeg klarer mig uden. Jeg er I hoejt humoer og imorgen venter endnu 40 km inden 90 km dagen. Frygten er ikke tilstede, men jeg hr faaet tapet begge skuldre da de blev ved medat bloede pgsa rygsaekken. Haha jeg hsr ogsaa tapet indersiden af mine to ballerJ der er ikke mere hud tilbage.
Husk – smerte er svaghed der forlader kroppen.
Her er saa smukt at jeg ikke kan beskrive det. Jeg savner jer alle og isaer dig, skat. Jeg taenker paa dig hver gang jeg kommer I krise, og det faar mig I hmoer. Dine smaa beskeder hver dag er med til at goere maalstregen til en fest. Mamma dine blogpost er skoenne, and keep them coming. Jeg elsker jer.Comments: Total (7) comments
Christina EIberg
Posted On: 19 Feb 2014 04:14 pm
Christina EIberg
Posted On: 19 Feb 2014 04:14 pm
Christina Eiberg
Posted On: 19 Feb 2014 01:29 pm
Christina Eiberg
Posted On: 19 Feb 2014 01:29 pm
Louise Høgh
Posted On: 19 Feb 2014 12:48 pm
Elisabeth Eiberg
Posted On: 19 Feb 2014 11:29 am
Elisabeth Eiberg
Posted On: 19 Feb 2014 08:50 am
17 February 2014 02:45 am (GMT+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
Soendag: tro de eller ej det har vaeret et par daarlige dage rent vejrmaessigt. 2 dage med virkelig meget regn – what are the odds? Jeg kom roligt igang igaar, hvor jeg skiftevis loeb og gik. Der var en enkel krise efter 30, hvor jeg havde et relay run med en japaner, da jeg faar en krise. Han kigger op paa mig og siger “see you little dane” jeg har sjaeldent vaeret saa provokeret – saa jeg besluttede at jeg skulle have sushi til aftensmad og faa fat I den lille smartass. Jeg smed trance I oererne og efter 20 minutter kunne jeg loebe forbid ham og lsve en zlatan med et paent vink bagud. Jeg kom ind som nummer 55.
Mandag: dagen started med let tunge staenge. Det started med at gaa ekstremt meget opad I loest sand – det fortsatte gennem hele turen. Solen var dog oppe og nu er det blevet meget varmt, men det nyder jeg. Jeg kom ind I et rigtig godt pace og moedte kun en lille nedftur, inden jeg igen var staerkt loebende. Jeg kom ind som nr. 36 og jeg ligger solidt plsceret I top 50. Fedt
Jeg has det rigtig godt oh er rigtig glad. Savner jeg alle derhjemme, men det her er fucking fedt. Jeg gaar efter top 50 saa jeg er igang med at flaekke den skide oerken.
Knus AndreasComments: Total (2) comments
Elisabeth Eiberg
Posted On: 18 Feb 2014 07:17 am
Louise Høgh
Posted On: 18 Feb 2014 06:22 am
15 February 2014 05:48 am (GMT+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
Saa er jeg landet mit I oerkenen. Jeg kan ikke beskrive hvor smukt her er. Selvom jeg er vant til den smukkeste pige hver morgen er dette dog ogsaa utrolig smukt. Da vi ankom tidligere I dag, stod vores beduiner og dansede mens de sang. Jeg er en time foran, og her er allerede meget moerkt. Teltet blev slaaet op og vi samlede hurtig vores stumper som en god gammel garder. Hereafter blev maden indtaget ved baalet over en god snak med forskellige nationaliteter som er her. Jeg ryger I posen om faa minutter med drengene som I de gode gamle milidage.
Imorgen staar den paa 42 km I meget store sand dunes, men jeg er klar og jeg fucking glaeder mig. Jeg er med i en amerikansk undersoegelser omkring min foedder, saa om to minutter staar den paa medic tent, hvor de taper mig op.
Jeg taenker meget paa jer derhjemme og jer I afrika. Projektet har naaet en fantastisk hoejde, og sammen med min sponsor, altan.dk er jeg virkelig stolt over at kunne opfoere et stadion paa baggrund af denne bedrift,
Tak til alle jeg der foelgr, liker og stoetter. Jeres support er fantastisk.
Oerken drengen og heidefar
Comments: Total (2) comments
Soren Nielsen
Posted On: 22 Feb 2014 01:11 pm
Elisabeth Eiberg
Posted On: 22 Feb 2014 06:45 am